Różne podejście do duchowości

W Europie religią można by rzec dominującą jest religia katolicka. Wywodzi się ona z dawnej religii chrześcijańskiej i w zasadzie stanowi jej odłam. Są jej naturalnie jeszcze inne odłamy. W tym miejscu warto wspomnieć o świadkach Jehowy. Ludzie, którzy w

Czym jest zen?

Buddyzm to system filozoficzny, który liczy sobie ponad 2500 lat. Z Indii, poprzez Azje rozpowszechnił się wśród mieszkańców świata. Swoją popularność zawdzięcza, między innymi, próbą wejrzenia we własną tożsamość i udzielenie sobie odpowiedzi o własny duchowy rozwój. Każdy człowiek stawia …

Dalajlama rozmawia o Ewangelii

Duchowy przywódca Tybetańczyków chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i wiedzą z ludźmi na całym świecie. Okazuje się, że wielkie zainteresowanie budzi etyka buddyjska, jaką prezentuje Dalajlama. Cytaty, pochodzące z jego publikacji i wypowiadanych słów, często pełnią rolę aforyzmów i …

Kim jest dalajlama?

Buddyzm tybetański wskazuje na istnienie osób, które w sposób świadomy wcielają się w kolejne żywoty. Należą one do tulków, które są jedynymi istotami o takich zdolnościach. Dalajlama oznacza taką osobę. Potrafi on wskazać, gdzie ponownie przyjdzie na świat. Zgodnie z …

Na czym polegają kolejne wcielenia?

Pogląd, że po fizycznej śmierci dusza lub świadomość może przejść w następne wcielenie fizyczne, to reinkarnacja, transmigracja lub metempsychoza.

Sami buddyści odrzucają pojecie duszy. Według ich poglądów, skoro nie ma rzeczy stałych, dusza nie istnieje, więc nie istnieje również …

Istota nauczania „drogi środka”.

Twórcą etyki, proponującej kontrolę nad własnymi pragnieniami, jest Budda. Imię to oznacza człowieka przebudzonego, takiego, który, dzięki miłości i współczuciu, osiągnie zbawienie. Imię Budda przypisano Siddharcie Gautamie, który twierdził, że przed nim żyło już sześciu przebudzonych, a ostatni, który przyjdzie, …