Dalajlama rozmawia o Ewangelii

Duchowy przywódca Tybetańczyków chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i wiedzą z ludźmi na całym świecie. Okazuje się, że wielkie zainteresowanie budzi etyka buddyjska, jaką prezentuje Dalajlama. Cytaty, pochodzące z jego publikacji i wypowiadanych słów, często pełnią rolę aforyzmów i prawd, które stają się kierunkowskazami życiowych działań.

W 1994 roku gościł w Londynie, w seminarium Johna Maina. W pamięci uczestników spotkania z pewnością pozostaną słowa, jakie wypowiedział Dalajlama, cytaty z książki, która powstała, pozwalają zorientować się w przebiegu rozmowy.

Dalajlama nauczał, że powinno się wdrażać w życiu zasadę zaangażowania w służbie innych ludzi. Własne korzyści są mniej istotne i przeszkadzają w kroczeniu duchową drogą. Każdy, kto zamierza praktykować religię, powinien pracować nad uspokojeniem własnego umysłu. Nastawienie człowieka decyduje o jakości życia. Szczęście, którego pragniemy, zależy od nas samych. Rozważania na temat pokoju, jakie głosi Dalajlama, cytaty z jego publikacji, wskazują, że pokój zależy również od nastawienia ludzi.

Rozważania o szczęściu

Pozory religijności, to temat, który poruszał Dalajlama. Cytaty, które analizują słuchający nauk mistrza, wskazują, że najważniejszy jest stan umysłu. Tylko miłość i drugi człowiek są źródłami szczęścia. Do szczęścia dąży każdy człowiek przez całe życie. Spokój umysłu zapewni uzyskanie życiowej równowagi. Nie należy rezygnować ze swoich ambicji, będących źródłem postępu, lecz zachować umiar.

Dalajlama XIV o Tybecie

W czasie licznych spotkań z przedstawicielem filozofii tybetańskiej, można zgłębić poglądy mistrza na własne życie i otaczający świat. To, co sam mówi Dalajlama, cytaty z jego przemówień, wskazują, że sprawy Tybetu są niezwykle ważną kwestią, jaką porusza publicznie. Zwrócił się do mieszkańców Chin z zapewnieniem, że oderwanie Tybetu nie jest celem jego zabiegów. Najważniejszą sprawę stanowi poszanowanie odrębności kulturowej, językowej i religijnej narodu tybetańskiego.

Poglądy Tenzina Gjaco

Czy dalajlamą może zostać kobieta? Poglądy, jakie wygłasza Dalajlama, cytaty z wystąpień, wskazują na możliwość wyboru kobiety na dalajlamę. Najważniejszą sprawą jest duchowość. Jeśli więc okazałoby się, że pożytek duchowości buddyjskiej przyniesie kobieta, należy to uwzględnić przy wyborze dalajlamy.

Obecnie dopuszcza się odszukanie kolejnego wcielenia dalajlamy pod postacią dziewczynki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz