Buddyzm tybetański wskazuje na istnienie osób, które w sposób świadomy wcielają się w kolejne żywoty. Należą one do tulków, które są jedynymi istotami o takich zdolnościach. Dalajlama oznacza taką osobę. Potrafi on wskazać, gdzie ponownie przyjdzie na świat. Zgodnie z taką koncepcją, jest tylko jeden Dalajlama, który przychodzi na świat w kolejnych reikarnacjach. Każde wcielenie staje się nauczycielem i mistrzem szkoły pelug.
W czasie istnienia niepodległego Tybetu, obejmującego czas od 1795 roku do 1950, każdy dalajlama był zarazem świeckim władcą. Obecnie pełni on rolę przywódcy tybetańskiego rządu na uchodźstwie, który ma swoją siedzibę w Indiach.
Tenzin Gjaco – Dalajlama XIV
Przywódca Tybetańczyków urodził się w 1935 roku, w chłopskiej rodzinie. W wieku dwóch lat został odnaleziony przez tybetańskich mnichów, którzy rozpoznali w nim reinkarnację Dalajlamy XIII. Według interpretacji mnichów, znakami potwierdzającymi fakt, że odnaleźli właściwego chłopca, było pojawienie się stada kruków. Ptaki te wiąże się z kolejnymi dalajlamami. Noworodek miał szyję owiniętą pępowiną, ci również miało oznaczać związek z poprzednimi wcieleniami.
W dniu 22 lutego 1940 roku rozpoczął swoje przywództwo duchowe i polityczne jako Dalajlama XIV. Obecnie przebywa na emigracji w Indiach. Chiny nie uznają istnienia Tybetu, jako suwerennego państwa. Przesiedlenia Tybetańczyków w głąb ChRL i projekty budowlane, mają na celu zatrzeć pamięć po państwie tybetańskim. 10 marca 2011 roku Dalajlama zrezygnował z przywództwa politycznego, na rzecz przywódcy demokratycznie wybranego. Stało się to w rocznicę Powstania Narodowego z 1959 roku. W 1989 roku został laureatem pokojowej nagrody Nobla.
Polska gościła Dalajlamę XIV sześciokrotnie, od 1993 roku do 2013 roku. W 2008 roku został zaproszony przez Marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza. Wizyta uświetniła 25. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla.
Dalajlama XIV zapowiedział swoją śmierć w 2049 roku, kiedy to zakończy się jego obecne wcielenie i nastąpi kolejna reinkarnacja.
4 tekst z frazą – dalajlama cytaty