Święte miasto

Mekka znajduje się w Arabii Saudyjskiej. Według islamu, jest miejscem narodzin Mahometa. Do Mekki pielgrzymują muzułmanie od 630 roku. Miasto znajduje się w Al-Haramajn, w miejscu, do którego mają dostęp wyłącznie muzułmanie. Wszyscy podróżnicy kontrolowani są na punktach kontrolnych, umiejscowionych przy wjeździe do miasta. Osoby, które nie wyznają islamu, mogą dostać się na teren zakazanego miasta jedynie w celach biznesowych.

Najważniejszym miejscem w mieście jest Kaaba, sanktuarium, które po raz pierwszy, według wierzeń, wzniósł Adam. Po zniszczeniu w czasie potopu, odbudowane, było miejsce kultu religii politeistycznych. Mahomet usunął posągi bożków i ogłosił je świętym miejscem Allaha. Czarny Kamień, Hadżar, miał być umieszczony przez archanioła Gabriela.

Innym świętym miejscem, jaki szczyci się Mekka, jest studnia Zamzam. Powstała w miejscu cudownego pojawienia się wody w chwili, gdy Izmael, syn Abrahama, podczas pobytu wraz z matką na pustyni, uczuł pragnienie. Od chwili, gdy została odkryta, nigdy nie wyschła, dostarczając spragnionym krystalicznie czystej wody.

Kamieniem, który czczony jest w Mekce na równi z Czarnym Kamieniem, jest Makam Ibrahim. Znajdują się na nim odciski stóp Abrahama. Legenda głosi, że powstały w czasie budowy Al.-Kaby.

Czarny Kamień

Mekka jest miejscem wyjątkowym. Muzułmanie wierzą, że wraz z upadkiem na ziemię Czarnego Kamienia, powstały wrota do niebios, znajdujące się nad meczetem. Kamień to znak przymierza Allaha z ludzkością.

Hadżar jest tworem, który został stworzony razem z pierwszymi ludźmi, Adamem i Ewą. Był biały i czysty, tak jak czyste były intencje pierwszych rodziców. Zaczął zmieniać się pod wpływem grzechów, jakie popełniali ludzie. Dzisiaj jest czarny, bowiem przyjmuje grzechy wszystkich, którzy do niego przychodzą.

Czarny Kamień okrywa czarna jedwabna tkanina, którą zmienia się każdego roku. Zdejmowany materiał zostaje pocięty na małe fragmenty i rozdawany pielgrzymom, pełniąc rolę relikwii. Również i z tego względu Mekka przyciąga rzesze pielgrzymów.

Największy meczet świata

Al-Kaaba mieści się na terenie świątyni, noszącej nazwę Al-Masdżid al-Haram. Mekka słynie z posiadania meczetu, zajmującej 35 hektarów. Jest wspaniale zdobiony. To właśnie w jego kierunku zwracają się muzułmanie, podczas modlitw. Pielgrzymka do świętego miejsca, jakim jest Mekka wraz z sanktuarium, jest jednym z pięciu filarów islamu i każdy muzułmanin powinien chociaż raz w życiu ją odbyć.

Kolejne rozbudowy zapewniały coraz piękniejszy wystrój budowli. Sklepienia świątyni są malowane, posiada 500 marmurowych kolumn, marmurowe posadzki, 18 bram, minarety oraz dekoracyjne kopuły. Znakiem współczesności jest ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, nowoczesna kanalizacja oraz ruchome schody. Najnowsza przebudowa ma zakończyć się w 2020 roku.

 

 

Dodaj komentarz